Juries

Structure of the juries

The jury’s decisions are final in compliance with the Europan rules.
Before beginning to work the jury receives recommendations from the European Association.

The jury meets in 2 separate sessions at different times:

First session

At the beginning of this session, the jury appoints one of its members as chairman and agrees on its working method. Sites representatives can be integrated to this jury level.
The jury then studies the projects that do not comply with the rules and decide whether or not to disqualify them.
It later on assesses the projects on their conceptual content and the degree of innovation according to the Europan 13 theme and shortlists 10 to 20% of the submitted projects

Second session

During the second session, the jury examines –on its own and independently– the shortlisted projects and points out the winners, runners-up and special mentions. The jury can assess projects on basis of: the relationship between concept and site; the relevance to the questions raised by the topic and in particular to the issues of sustainable development; the relevance of their programme to the general brief for their specific site; the potential for integration into a complex urban process; the innovative nature of the proposed public spaces; the consideration given to the connection between housing and other functions; the architectural and technical qualities.
The jury finally writes a report giving the reasons for the choice of winners, runners-up and special mentions in relation to the requirements of the competition and the concerned sites.

Each country budget holds the equivalent of a Winner’s and a Runner-Up’s prize per site. Still, each entry is judged on its sole merits and the winning teams are not chosen on basis of an equal distribution between sites – the jury can therefore distribute prizes among entries up to its will and decide not to award all the prizes. In this case, the reasons shall be made public.

The jury may single out projects for Special Mention. These projects are recognised by the jury as presenting innovative ideas or insights, yet not sufficiently suitable for the site to be awarded a winner or runner-up status. The authors of such projects do not receive any reward.

The jury can replace any winning project disqualified after verification of the validation of participation.

 

DISCLOSURE OF NAMES

The projects assessed by the experts and juries are anonymous.

Once the decision of results is taken, the jury reveals the names of the winners, runners-up and special mentions. This operation is done through the European database, which automatically links the codes of the projects and composition of teams.

 

ANNOUNCEMENT OF RESULTS

After disclosure of the names of the winning teams and following any adjustments to rankings that may prove necessary, the national secretariats ratify the decisions and disclose the names of all the participants.

The European secretariat publishes the complete list of results online on December 4th, 2015.

URBAN/ARCHITECTURAL ORDER

Martine RIDIAUX (BE)
Architect, Direction of operationnal planning of Wallonia

Emmanuel LAURENT (BE)
Head of Property Development Dpt. / ArcelorMittal Belgium Real Estate (and Holland)

 

+ REPRESENTATIVES EUROPAN SWITZERLAND
Two representative of Europan Switzerland join the Belgian jury and replace Mrs RIDIAUX and Mr LAURENT to evaluate the projects submitted on the Swiss site

Robert PROST (FR)
ENSAM engineer, architect DESA, Paris, France

Jürg CAPOL (CH)
Architect, Lausanne, Suisse

URBAN/ARCHITECTURAL DESIGN

Annemie DEPUYDT (BE)
Architect, bureau uapS, Paris, France

Laura FALCONE (IT)
Architect, Obiettivo160, Winner E11 Sambreville (BE), Italy

Makan RAFATDJOU (FR)
Architect Urban Planner, www.makan-rafatdjou.com, Paris, France

Bernard DEFFET (BE)
Architect Urban Planner, Baumans-Deffet, Liège, Belgique

PUBLIC FIGURE

Bernard REICHEN (FR)
Architect Urban Planner, Reichen et Robert & Associés, Paris, France

 

SUBSTITUTES

Jean-Michel DEGRAEVE (BE)
Architect Urban Planner, V-P EUROPAN Belgique, Bureau Habitat-Concept


Fabienne HENNEQUIN (BE)
Architect Urban Planner, Belgique - to be confirmed

URBAN/ARCHITECTURAL ORDER

Karin SANDECK (DE)
Architect, Bavarian State Ministry of Interior, Munich

Christer LARSSON (SE)
Architect, City Planning Director, Malmö

 

> REPRESENTATIVE EUROPAN POLSKA
One representative of Europan Polska joins the German jury to evaluate the projects submitted on the Polish site

Joanna KUSIAK (PL)
Urban Sociologist, Warszawa

URBAN/ARCHITECTURAL DESIGN

Rainer HOFMANN (DE)
Architect, Bogevischs Buero, Munich

Prof. Dr. Michael KOCH (DE)
Architect, Professor at the HafenCity University Hamburg, Hamburg

Luis BASABE MONTALVO (ES)
Architect, Teacher at ETSAM Madrid, Madrid

Prof. Dr. Lisa DIEDRICH (DE)
Landscape Architect, Professor at the Swedish University of Agricultural Sciences, Alnarp; Munich - to be confirmed

PUBLIC FIGURE

Uli HELLWEG (DE)
Architect, Urban Planner, Director IBA Hamburg

SUBSTITUTES

Dr. Thorsten ERL (DE)
Architect, Heidelberg

Christian KERN (DE)
Architect, Professor at the TU 
Wien, Munich

URBAN/ARCHITECTURAL ORDER

Javier MARTÍN RAMIRO (ES)
Dirección General de Arquitectura, Vivienda y Suelo, Ministry of Equipment

Miriam GARCÍA GARCÍA (ES)
landlab, former General Director of Planning for the government of Cantabria

URBAN/ARCHITECTURAL DESIGN

Fernando de PORRAS-ISLA (ES)
Architect, Urban Planner, Teacher, Madrid

Sabine MÜLLER (DE)
Architect, SMAQ – architecture urbanism research, Berlin

Juana SÁNCHEZ GÓMEZ (ES)
Architect, Teacher, DJArquitectura, Europan Prize E7, E8, E10, E11, Granada

José Miguel ROLDÁN (ES)
Architect, Teacher, Roldán + Berengué, Barcelona

PUBLIC FIGURE

Marcel SMETS (BE)
Urban Planner, Teacher, Louvain

 

SUBSTITUTES

José Juan BARBA (ES)
Architect, Publisher METALOCUS, Madrid

Mercé BERENGUÉ (ES)
Architect, Barcelona

URBAN/ARCHITECTURAL ORDER

Nathan STARKMAN (FR)
Director of APUR (1989-95), and then of the ’Agence d’Urbanisme de Lille Métropole, France - President of the jury

Bernard ROTH (FR)
Founder of AMO (Architecture et Maîtrise d’Ouvrage), France

URBAN/ARCHITECTURAL DESIGN

Aglaée DEGROS (BE)
Architect Urban Planner, Rotterdam

Marina CERVERA ALONSO DE MEDINA (ES)
Architect, Landscaper, Secretary General IFLA Europe (International Federation of Landscape Architects), Barcelona

Matthias ARMENGAUD (FR)
Architect, AWP - PJU 2010 NAJA 2006, Paris

Pascal ROLLET (FR)
Architect, Lipsky&Rollet Architects, Paris

PUBLIC FIGURE

Pierre VELTZ (FR)
Engineer, sociologist and economist, specialist of the organisation of companies and territorial dynamics, President OIN Paris-Saclay

 

SUBSTITUTES

Alessandro DELLI PONTI (FR)
Architect Urban Planner, Winner E12 Mannheim (DE), and then of the international competition that followed the Europan competition

Agnès VINCE (FR)
Ministère de la Culture, Directrice de l'Architecture adjointe au Directeur des Patrimoines, associated public figure

Isabel DIAZ(FR)
Chef du bureau des stratégies territoriales DGALN/DHUP/AD1, associated public figure

URBAN/ARCHITECTURAL ORDER

Bojan BALETIĆ (HR)
Architect, Zagreb School of Architecture, member of Supervising Committee of Varaždin students centre

Damir HRVATIN (HR)
Architect, City of Poreč, Head of the Dpt. of Spatial Planning and the Environment, Poreč

URBAN/ARCHITECTURAL DESIGN

Krešimir ROGINA (HR)
architect, Penezić&Rogina architects, Zagreb

Jordi QUEROL (ES)
architect and city planner, Barcelona


Simon HARTMANN (CH)
architect, HHF Architects, Basel

Nikola RADELJKOVIĆ (HR)
NUMEN, designer/urban designer, Zagreb

PUBLIC FIGURE

Sonja LEBOŠ (HR)
urban anthropologist, Zagreb


SUBSTITUTES

Vanja RISTER (HR)
architect, Zagreb School of Architecture, Zagreb

Kristina CAREVA (HR)
architect, Zagreb School of Architecture, Zagreb

URBAN/ARCHITECTURAL ORDER

Leopoldo FREYRIE (IT)
Architect, President of the National Council of Architects, Planners, Landscapers and Conservators (CNAPPC), Italy

Tommaso DAL BOSCO (IT)
Head of Department for Urban and Territorial Development, Institute for Finance and Local Econ-omy (IFEL) - ANCI Foundation (National Association of Italian Cities), Italy

URBAN/ARCHITECTURAL DESIGN

Robert HOLTON (NC)
Architect, Professor at the Louisiana College of Art & Design, North Carolina

Hans Jörg DUVIGNEAU (DE)
Architect Engineer, Germany

Mauro SAITO (IT)
Architect and urbanist, Italy

Sabrina CANTALINI (IT)
Architect, winner E7 Seregno (IT), Italy

PUBLIC FIGURE

Paola PIEROTTI (IT)
Architect, Journalist, co-founder of PPan, a communication and networking platform for the built environment

 

SUBSTITUTES

Luigi COCCIA (IT)
Architect, Professor at School of Architecture and Design of Ascoli PIceno - University of Cameri-no, winner E7 Pescara (IT)

Guillaume CHATELAIN (FR)
Architect, winner E12 Milano (IT)

EUROPAN KOSOVO IS AN ASSOCIATE COUNTRY WITH EUROPAN ÖSTERREICH

The jury is therefore the same as the one for Europan Österreich, plus one representative for Europan Kosovo.

REPRESENTATIVE EUROPAN KOSOVO

Lulzim KABASHI (HR)
Architect and Partner at IVANIŠIN. KABASHI. ARHITEKTI , Zagreb

URBAN/ARCHITECTURAL ORDER

Annius HOORNSTRA (NL)
vice-director city development and transformation at the municipality of Amsterdam

Sjoukje VEENEMA (NL)
project developer at housing corporation Lefier

URBAN/ARCHITECTURAL DESIGN

Stefan BENDIKS (DE)
architect and jointly-partner in Artgineering (runner-up Hoogvliet E6)

Marianne SKJULHAUG (NO)
Head of institute of urbanism and landscape at Oslo School of architecture and design

Tjerk RUIMSCHOTEL (NL) )
urban designer and chairman of BNSP

Peter VEENSTRA (NL) )
partner and landscape architect at LOLA (winner Sintra E8)

PUBLIC FIGURE

Kaye GEIPEL (DE)
Deputy Editor-in-chief at Bauwelt

 

SUBSTITUTES

Judith KORPERSHOEK (NL)
architect and partner at Architectenbureau-K2 (winner Amsterdam-Noord E6)

Esther STEVELINK (NL)
architect and partner at GAAGA (runner-up Groningen E6, winner Maastricht E10)

URBAN/ARCHITECTURAL ORDER

Kristiaan BORRET (BE)
Bouwmeester of Brussels Capital Region

Sverre LANDMARK (NO)
Marketing Director at Asplin Ramm Eiendom AS

URBAN/ARCHITECTURAL DESIGN

Ellen HELLSTEN (NO)
Head of jury, Architect and partner Ghilardi + Hellsten

Umberto NAPOLITANO (IT/FR)
Architect and partner of LAN

Christina GOBERNA (ES/US)
Architect and partner of Fake Industries, Architectural Agonism

Katrin Susanna GIMMEL (DK)
Architect and partner of JAJA Architects

PUBLIC FIGURE

Tatjana SCHNEIDER (DE/UK)
Architect and researcher, writer and educator at the School of Architecture in Sheffield

 

SUBSTITUTES

Miia-Liina TOMMILA (FI)
Architect and winner of Europan 12 in Asker

Clara MURADO (ES)
Architect and partner at Murado & Elvira Architects, Europan 9 Winner in Trondheim

URBAN/ARCHITECTURAL ORDER

Tina SAABY (DK)
City Architect at København Municipality

Peter ULM (AT)
C.E.O. of 6B47 Real Estate Investors AG, Wien

 

 

+ REPRESENTATIVE EUROPAN KOSOVO
One representative of Europan Kosovo joins the Austrian jury to evaluate the projects submitted on the Kosovar site

Lulzim KABASHI (HR)
Architect and Partner at IVANIŠIN. KABASHI. ARHITEKTI , Zagreb

URBAN/ARCHITECTURAL DESIGN

Irène DJAO-RAKITINE (FR)
Landscape Architect, Director at DJAO-RAKITINE - London, Research Assistant at the ETH Zürich, Visiting Critic to the London Mayor’s Project Review Panel

Tina GREGORIC (SI)
Architect, Partner at dekleva gregorič arhitekti, Ljubljana, Professor & Head of the Dpt. for Building Theory by Design, Institute of Architecture and Design TU Vienna

Saskia HEBERT (DE)
Architect, Partner at subsolar* architektur und stadtforschung, Berlin Winner E9 Spremberg, University of the Arts, Berlin

Max RIEDER (AT)
Architect, Urban Planner and Lecturer, Director at maxRIEDER, Wien

PUBLIC FIGURE

Christian KÜHN (AT)
Architect and Critic, Wien, Dean of Studies of Architecture & Professor at the Institute of Architecture and Design TU Wien, Board of the Austrian Architectural Foundation, Member of OECD-Working Group Evaluating Quality in Educational Facilities

 

SUBSTITUTES

Thomas PROKSCH (AT)
Landscape Architect and Lecturer, Partner at LAND IN SICHT - Büro für Landschaftsplanung, Wien

Florian SAMMER (AT)
Architect, Wien, Winner E7 Krems, Dpt. for Housing and Design, Institute of Architecture and Design TU Wien

EUROPAN POLSKA IS AN ASSOCIATE COUNTRY WITH EUROPAN DEUTSCHLAND

The jury is therefore the same as the one for Europan Deutschland, plus one representative for Europan Polska.

REPRESENTATIVE EUROPAN POLSKA

Joanna KUSIAK (PL)
Urban Sociologist, Warszawa

 

URBAN/ARCHITECTURAL ORDER

Joan BUSQUETS (ES)
architect, urban planner, professor at ETSAB and Harvard University. Barcelona

Leonor CHEIS (PT)
Landscape architect, studio NPK, Lisbon

URBAN/ARCHITECTURAL DESIGN

Maria Manuel OLIVEIRA (PT)
Architect, professor of architecture at the University of Minho

Ricardo BAK GORDON (PT)
Architect, professor of architecture at the IST Technical University of Lisbon

Elisa PEGORIN (IT)
Architect, PhD student, winner Europan 10 in Cascais (PT)

Bruno RODRIGUES (PT)
Architect, ODS Estudio with Marlene dos Santos, Winner Europan 12 Vila Viçosa (PT) and Europan 9 Poio (ES), Loulé

PUBLIC FIGURE

João CABRAL (PT)
Architect, professor Faculty of Architecture of Lisbon University, study on Urban Policy in Portugal

 

SUBSTITUTES

Jordi ENRICH (ES)
Architect

Filipe Jorge SILVA (PT)
Architect, editor of architecture publications (Argumentum) Lisbon

EUROPAN SWITZERLAND SHARES JURY WITH EUROPAN BELGIUM

Two Swiss representatives of the Urban/Architectural Order join the Belgian jury and replace Mrs RIDIAUX and Mr LAURENT to eveluate the projects submitted on the Swiss site.

REPRESENTATIVES EUROPAN SWITZERLAND

Robert PROST (FR)
ENSAM engineer, architect DESA, Paris, France

Jürg CAPOL (CH)
Architect, Lausanne, Suisse

URBAN/ARCHITECTURAL ORDER

Pia SJÖROOS (FI)
Architect SAFA, E11 winner, Project Leader, Regeneration Areas Project, Helsinki City Planning Dpt.

Bodil V. HENNINGSEN (DK)
Architect MAA, City of Aalborg


URBAN/ARCHITECTURAL DESIGN

Theresa KRENN (AT)
Architect, E9 winner, Studio UEK

Santeri LIPASTI (FI)
Architect SAFA, CEO Huttunen-Lipasti-Pakkanen Architects

Hille KAUKONEN (FI)
Architect SAFA, Planning Development Manager, Skanska

Juan José GALAN VIVAS (ES)
Associate Professor, Landscape Architecture, Aalto university

PUBLIC FIGURE

Roope MOKKA (FI)
CEO, Co-Founder, Demos Effect

 

SUBSTITUTES

Sami VIKSTRÖM (FI)
Architect SAFA, E11 winner, Arkkitehdit Gylling-Vikström

Anne JARVA (FI)
Architect SAFA, Planning Director, City of Hyvinkää

URBAN/ARCHITECTURAL ORDER

Rolo FÜTTERER (DE)
Professor, Städtebau und Freiraumplanung, Hochschule Kaiserslauten

Peder HALLKVIST (SE)
City Architect, Municipality of Örebro

URBAN/ARCHITECTURAL DESIGN

Ebba HALLIN (DE)
Architect, former Europan 44 winner, Arkitekturskolan KTH

Sabina JALLOW (SE)
Landscape architect, Malmö university

Anders OLAUSSON (SE)
Architect, former Europan 7 winner, Wingårdhs architects

Beatriz RAMO (ES)
Architect, S T A R strategies + architecture, chairwoman of the jury

PUBLIC FIGURE

Carl MOSSFELDT (ES)
Senior advisor World Fellow Yale University

 

SUBSTITUTES

Dag JOHANSSON (SE)
City architect, Municipality of Eskilstuna

Elke MIEDEMA (NL)
Architect, PhD Candidate, Chalmers university of technology, Dpt of Architecture