Jan 2018
E14 Winning Teams Portraits

In 2018 Europan Europe will publish a series of portraits-interviews of the E14 winning teams – winners and runners-up, the listing of which is to be found hereafter.

The 11 juries for the 14th session of EUROPAN have made their choice amongst the 1,003 projects submitted for the competition on 44 sites in 13 different European countries. The juries named 136 prize-winning teams41 winning teams, 47 runner-up teams and 48 special mentions. 
The 136 winning teams are based in 20 different countries – 60% of them won in their country of residence; 40% of the teams hence won abroad, confirming the willingness of young professionals to tackle a context outside their experience. The teams that were most motivated to compete abroad reside in Italy (13 teams out of the 18 winning teams based in Italy won a prize on a foreign site), Spain (12 teams out of 17) and France (7 out of 38).

 

ALCOY (ES)

Winner: Exposed City
Runner-up: Estación Impuls.a
Special Mention: Heads in the Clouds

ALTA (NO)

Winner: Tanca
Runner-up: Re-Meaning
Special Mention: Busy Bosse!
Special Mention: Hydro-Therapy

AMIENS (FR)

Winner: Cultivating the City, or The Lessons from the Worm
Runner-up: Les rives éveillées
Special Mention: Sédimontières

AMSTERDAM H-BUURT (NL)

Winner: Foam of Production
Runner-up: Buurtmakers

AMSTERDAM PAPAVERDRIEHOEK (NL)

Winner: Makers Neighbourhood
Runner-up: Coliving_An Open Neighbourhood

AMSTERDAM PIARCOPLEIN (NL)

Winner: Undergrowth
Runner-up: Urban Platform. Digital Work and Placemaking for Piarcoplein

AMSTERDAM SLUISBUURT (NL)

Winner: Top Spin
Runner-up: Bouwen in Amsterdam

AMSTERDAM TRANSFORMATORWEG(NL)

Winner: Media Sloboda
Runner-up: Embracing Technology

ANGERS (FR)

Winner: Positive Loops
Runner-up: Les chemins de traverse
Special Mention: Permacultures urbaines

ASCHAFFENBURG (DE)

Winner: Wohnterrassen am Schillereck
Runner-up: Hummelo

AURILLAC (FR)

Winner: Le grand parc – La Jordanne entre en ville
Runner-up: Panoplie
Special Mention: Savoir terre

BARCELONA (ES)

Winner: In Flow
Runner-up: Step by Step
Special Mention: Masía urbana

BÈGLES (FR)

Winner: La grande mine
Runner-up: Bègles et les machines urbaines
Special Mention: Toolkit City

BESANÇON (FR)

Winner: Jurassic Parks
Runner-up: The Mounts Theory
Special Mention: Macro-Chip Urbain

CUNEO (IT)

Winner: Green Is The Colour
Runner-up: Making Room(s)
Special Mention: The Difficult Wall
Special Mention: Lucy in the Woods with Diamonds
Special Mention: Contaminations

ÉVREUX (FR)

Runner-up: Cultures latentes
Special Mention: Articulations d’intérêt collectif
Special Mention: Gare éclatée

GRAZ (AT)

Winner: Unfolding the Fan – Kärtner-Boulevard
Special Mention: Good Morning City!
Special Mention: Backyard Forward!

GRIGNY & RIS-ORANGIS (FR)

Winner: Au fil des énergies 
Winner: Coop-Work 
Runner-up: Terres vives, les nouveaux communaux

GUEBWILLER (FR)

Winner: Articulations productives
Runner-up: Acclimater la vallée
Special Mention: Manufacture de terroirs

HAMBURG (DE)

Winner: In Between the Lines/Zwischen den Zeilen
Runner-up: Da/ - Rin – Rum –Runter -Zwischen
Runner-up: Paseo por la ría del Burgo
Special Mention: Embroidering the Edge
Special Mention: Embroidering the Edge

HELSINKI (FI)

Winner: Lateral Coalescence
Runner-up: Waterfront Twist
Special Mention: Make Laajasalo Productive Again
Special Mention: Embroidering the Edge

HUY (BE)

Runner-up: Taking Care ! Huy as a Health Productive City
Special Mention: Urban Biotope
Special Mention: Initiate Resilience
Special Mention: Ile de Thiry

KARLSKRONA (SE)

Winner: A Blue Entrance – to the City in the Sea
Runner-up: Ny Karla
Special Mention: The Productive City as a Platform
Special Mention: Hattholmene Vattenstad

KRIENS (CH)

Winner: Die Fabrik
Runner-up: Œcumene
Special Mention: Der Weissplan

LA BAZANA (ES)

Winner: Bazana Go!
Runner-up: La Fábrica de suelos
Special Mention: La Buzzana
Special Mention: FAB LABazana
Special Mention: 15May2026

LILLE (FR)

Winner: Ecoto(w)ne
Winner: Et...Et...Et...
Special Mention: Culture urbaine / Urban Culture

LILLESTRØM (NO)

Winner: The Living City
Runner-up: The Techno Monks
Special Mention: Fictions

LINZ (AT)

Runner-up: FABLINZ
Runner-up: PROlinz Productions Unlimited
Runner-up: Rock the Block!

MADRID (ES)

Runner-up: Common Ground
Runner-up: On The Blue Summer Evenings
Special Mention: Air Matters
Special Mention: Nature Injections

MÜNCHEN/TAUFKIRCHEN (DE)

Runner-up: Kleines Zimmer, Grosses Fenster / Small Room, Big Window
Runner-up: New Proximities
Runner-up: woodLAB

NARVIK (NO)

Winner: On Reflection
Runner-up: The Ecology of Making
Special Mention: From Backyards To Courtyards

NEU-ULM (DE)

Winner: The Productive Heart of New-Ulm
Runner-up: From Vorfeld to Core-Feld

OULU (NO)

Winner: Kaljama
Runner-up: A Tale of Two Lakes
Special Mention: Dynamo
Special Mention: The Forum

PANTIN (FR)

Winner: Kintsugi, ou la stratégie des "petits moulins"
Runner-up: Ex-Changing Production
Special Mention: S.COop, savoir coopérer

PLATJA DE PALMA (ES)

Winner: Agora 4.8
Runner-up: Places
Special Mention: A Social Infrastructure
Special Mention: The End of "Efecto Arenal"

ŠIBENIK (HR)

Winner: Place
Runner-up: Give me 5!
Special Mention: Mangan City Overdrive
Special Mention: Productourism

TORNIOHAPARANDA (FI/SE)

Winner: Two Cities One Heart
Runner-up: The Engagement
Special Mention: Common Ground
Special Mention: Seamless
Special Mention: Tornelandia

TORRELAVEGA (ES)

Winner: Vacant Space
Runner-up: De vaca negra
Special Mention: De la manzana al mercado

TOULOUSE (FR)

Winner: Œconomie territoriale
Special Mention: La fourmilière / The Anthill
Special Mention: Re-Sources

TRELLEBORG (SE)

Winner: New Sjöstad: Water, Walk With Me
Winner: Pionneers
Special Mention: Future Comes Slowly

TUBIZE (BE)

Winner: Seed Structure - The Production of Happiness
Runner-up: Learning from Tubize
Special Mention: Twofold Nature

WARSZAWA (PL)

Runner-up: HOUSE the Productivity
Runner-up: The Excity
Runner-up: Warszawa Common Places

WIEN (AT)

Winner: 3 L’s for Liesing
Runner-up: potent-IAL

ZWICKAU (DE)

Winner: Productive Update
Runner-up: Connect Four
Special Mention: The Big Bright Green Pleasure Machine

Back to top