Dec 2019
E15 Winning Teams Portraits

In 2020 Europan Europe will publish a series of portraits-interviews of the E15 winning teams – winners and runners-up, the listing of which is to be found hereafter.

The 11 juries for the 15th session of EUROPAN have made their choice amongst the 901 projects submitted for the competition on 47 sites in 12 different European countries. The juries named 136 prize-winning teams44 winning teams, 47 runner-up teams and 45 special mentions. 
The 136 winning teams are based in 17 different countries – 2/3 of them won in their country of residence; 1/3 of the teams hence won abroad, confirming the willingness of young professionals to tackle a context outside their experience. The teams that were most motivated to compete abroad reside in Italy (9 teams out of the 13 winning teams based in Italy won a prize on a foreign site), Germany (5 teams out of 9), Norway (3 out of 6) and Spain (8 out of 34),

 

AUBY (FR)

Winner: Extractions, de la source aux ressources
Runner-up: Grey Matter
Runner-up: Productive Synergy

BARCELONA (ES)

Runner-up: Blue Lines
Runner-up: Living Soils
Runner-up: Overlapping Vallbona
Special Mention: Interchanger

BERGISCHE KOOPERATION (DE)

Winner: Bergisch Plugin
Winner: The Productive Region

BORÅS (SE) 

Winner: Made in Borås
Runner-up: P2P - Plugin 2 Produce
Special Mention: RE:MEDIATE, Introducing an Adaptive Urban Ecosystem in Gässlösa

CASAR DE CACERES (ES)

Winner: La Charca de la Abundancia
Runner-up: Quesar de Cáceres
Special Mention: Ithaka
Special Mention: Parajes híbridos / Hybrid Landscapes

CHAMPIGNY-SUR-MARNE (FR)

Winner: Lost Highway A(p)prendre de l’A87
Runner-up: Stamping Ground
Special Mention: Verdoyer, cultiver, hybrider

CHARLEROI (BE)

Winner: Forging the Fallow
Special Mention: Carsid sur La Sàmbre
Special Mention: Matière Savante

ENKOPING (SE)

Winner: Root City
Runner-up: Painting Greyfields
Special Mention: Live + Work + Innovate

FLOIRAC (FR)

Winner: Souys-Lab
Runner-up: Augmented Materials
Special Mention: New Mythology

GRAZ (AT)

Winner: 47Nord15Ost
Runner-up: Of Cycles and Streams
Special Mention: Island (e)Scape

GUOVDAGEAIDNU (NO)

Winner: Catalogue of Ideas
Winner: Radical Reimagining

HALMSTAD (SE)

Winner: Connection Hub
Runner-up: Walking Halmstad
Special Mention: #Stationsstaden

HELSINGBORG (SE)

Winner: A Seat At The Table
Runner-up: Hello, Helsingborg, Productive city, Helsingborg
Special Mention: The Beach

HYVINKAA (FI)

Winner: Symbiotic Fabric
Runner-up: Come together
Special Mention: Come together
Special Mention: The Green Ring – Closing Cycels, Linking Spaces

INNSBRUCK (AT)

Runner-up: Das grüne herz
Runner-up: Happy Valley

KARLOVAC (HR)

Winner: The Fantastic Forest Phenomenon
Runner-up: Open city

LA LOUVIÈRE (BE)

Winner: InterActions

LASARTE-ORIA (ES)

Winner: Common Node
Runner-up: AgriHub
Runner-up: Lo-Lo-Land
Special Mention: Baserritar 4.0
Special Mention: Basohiria

LATERZA (IT)

Winner: O' Sciuvilo
Runner-up: LA3: a Productive Square
Special Mention: UpCyclinGravina

MADRID – LA ARBOLEDA (ES)

Winner: Proxiphery
Special Mention: Treeness - La Arboleda productiva
Special Mention: Urban Biotope
Special Mention: Zipper City

MARSEILLE (FR)

Runner-up: 43°20’3’’N 5°21’39”E : Manifeste Clinique
Runner-up: Learning from Marseille
Runner-up: Le Faubourg du remploi

NIN (HR)

Winner: Soft Buffers
Runner-up: MOVEnIN
Special Mention: A Moment Apart

OLIVA (ES)

Winner: Productive Memories
Runner-up: Even a Brick Wants to Be Something
Special Mention: Lattice-Work
Special Mention: Look Back, Move Forward!
Special Mention: Loop-Settling

PALMA (ES)

Winner: Beginning at the End
Special Mention: Infrastructural Fields
Special Mention: Parc-in

PAYS DE DREUX (FR)

Winner: Urbanisme Agricole, comment concevoir l’extension du bourg ?
Runner-up: Ecological Magnets
Special Mention: A(gri)puncture

PORT-JÉRÔME-SUR-SEINE (FR)

Winner: Boîtes à secrets
Runner-up: La ville école, laboratoire de résilience
Special Mention: Révéler la ville : la Telhu’halle

RAUFOSS (NO)

Winner: Sewn Heart
Runner-up: This Must Be the Place
Special Mention: Today Tomorrow

ROCHEFORT OCÉAN (FR)

Winner: L’escargot, la méduse et le bégonia
Winner: Let the River in
Special Mention: Be kind, Rewild

RØDBERG (NO)

Winner: NEW New Era Wharf
Runner-up: Lanterner

ROMAINVILLE (FR)

Runner-up: Métropolis Métabolisme
Special Mention: Bridging Productivities
Special Mention: L.A.B.S (Landscape Active Binding Stripes)

ROTTERDAM BRAINPARK I (NL)

Winner: Team Brainpark
Special Mention: Building Upon Brainpark
Special Mention: Elegy for the Office Park

ROTTERDAM GROOT IJSSELMONDE (NL)

Winner: Hartland
Runner-up: Semi-Urban

ROTTERDAM KOP DAKPARK (NL)

Winner:  Hybrid Parliament
Runner-up: COOP*WORK*PARK

ROTTERDAM VIERHAVENSBLOK (NL)

Winner: Makers' Maze
Runner-up: Platform of Commons

ROTTERDAM VISSERIJPLEIN (NL)

Winner: Rambla + Kapsalon
Runner-up: Productive Void
Special Mention: Rotterdam Housing-Hub

SAINT-OMER (FR)

Winner: Hydro-productive Parks
Runner-up: Saint-Omer: 9 Places to the Sea
Special Mention: Social Infrastructures

SANT CLIMENT DE LLOBREGAT (ES)

Winner: Prunus Avium
Runner-up: Masoveri@
Special Mention: The Shape of Water

SELB (DE)

Winner: Scherben Bringen Glück - Das Produktive Herzstück für Selb
Special Mention: Selbstgemacht. Building the Town of the Future by Ourselves

TÄBY (SE)

Winner: THE GENEROUS CITY
Runner-up: Living Proximities
Special Mention: Den Gröna Kilen

TUUSULA (FI)

Winner: Anttila Farm Incubator
Runner-up: 60°North
Special Mention: Pihabitat
Special Mention: Symbiosis

UDDEVALLA (SE)

Winner:  Jalla!
Runner-up: Wake "Bu-Hov-Berg" up!
Special Mention: Plant Uddevalla - productivity through green self-sufficiency

VERBANIA (IT)

Winner: Landscape in Between
Runner-up: Lung Hub. An Ecosystem for the Urban Regeneration of Verbania

VILLACH (AT)

Winner: Stadthöfe | Urban Yards
Runner-up: Thresholds (Myth)
Special Mention: The Prosperity of a Non-Efficient Neighbourhood

VISBY (SE)

Winner: A Green Settlement - Outside the Wall
Runner-up: See you Between the Wall and the City
Special Mention: The Great Visby

WARSZAWA (PL)

Winner: Feedback Placemaking
Runner-up: NEW neighbourHUT
Special Mention: Volcano

WEIZ (AT)

Winner: Learning from the Future
Runner-up: Weiz Archipelago

WIEN (AT)

Winner: Capability Mound
Runner-up: Der Januskopf

Back to top