E16 - Winning Teams Portraits

Dec 2022

In 2022 Europan Europe will publish a series of portraits-interviews of the E16 winning teams – winners, runners-up and special mention, the listing of which is to be found hereafter.

The 9 juries for the 16th session of EUROPAN have made their choice amongst the 677 projects submitted for the competition on 40 sites in 9 different European countries. The juries named 127 prize-winning teams40 winning teams, 41 runner-up teams and 46 special mentions. 
The 136 winning teams are based in 9 different countries – 2/3 of them won in their country of residence; 1/3 of the teams hence won abroad, confirming the willingness of young professionals to tackle a context outside their experience. The teams that were most motivated to compete abroad reside in Italy (9 teams out of the 13 winning teams based in Italy won a prize on a foreign site), Germany (5 teams out of 9), Norway (3 out of 6) and Spain (8 out of 34),

Click on the project's title to discover the interview

AALST (BE)

Winner: a Hard Rain's A-Gonna Fall
Runner-up: Living Heritage

ALMENDRALEJO (ES)

Winner: La increible historia del temporero que encontró en Almendralejo su hogar
Runner-up: Primitivos Contemporaneos / Contemporary Primitivism
Special Mention: Oras echilibrat
Special Mention: ANDAMIAJE SOCIAL [Estrategias de Preservación y Regeneración de la identidad de los pisos del Marqués]

ALZIRA (ES)

Winner: ORANGERIE
Special Mention: breezeblocks

AULNAT (FR) 

Runner-up: Aulnat centripète
Runner-up: Vi[e]abiliser
Special Mention: Cardo

AUNEUIL (FR)

Winner: Ecole des Arts de la terre
Runner-up: CONTINUUM
Special Mention: INTER TENEMENT

BARCELONA (ES)

Winner: INDUSTRIAL RE-EVOLUTION
Runner-up: El Tablero de l'Estadella
Special Mention: Liminal City
Special Mention: The SEED of a living INDUSTRY

BASSENS (FR)

Winner: SYMBIOTIC BOOM !
Runner-up: RIVER (S)TRIPS
Special Mention: GARONNE MÉTROPOLE

BEIZAMA (ES)

Winner: Ongi Etorri
Runner-up: RHIZOMA
Special Mention: UP THE HILL
Special Mention: KURBI
Special Mention: Being Beizama
Special Mention: BASOKO HERRIA

BIEL/BIENNE (CH)

Winner: The city as a living organism
Winner: My House

BITONTO (IT)

Winner: Learning from the Lama
Runner-up: An Atlas of Rituals
Special Mention: Along the green river
Special Mention: DOP Diffuse Olive Park

BRUSSELS CAPITAL REGION (BE)

Winner: Architecture Center for regenerative materials
Runner-up: Grow 4 Brussels
Special Mention: Jardin de Repos

CAROUGE (CH)

Winner: AU FIL DE L'OR / GOLD LINE
Runner-up: Cultivating Synergies
Runner-up: Regenerating Carouge grounds

DOUAISIS AGGLO (FR)

Winner: Le pari du Vivant - (Se) repenser ensemble
Runner-up: N'attends pas la Métropole
Special Mention: Breeding ground

ESPARREGUERA - COLONIA SEDÓ (ES)

Winner: Deconfining the colony
Runner-up: re-colonizar
Runner-up: CAMINOS DE SEDÓ (The ways of Sedó)
Special Mention: BARREJANT COLONIA SEDÓ

ETTLINGEN (DE)

Winner: Multilayer City
Winner: Ettlingen Querbeet

FAGERSTRAND (NO)

Winner: Living city, living sea
Runner-up: ONCE UPON A TIME IN FORESTRAND
Special Mention: Fagerstrand INTERTWINED
Special Mention: HYGGE
Special Mention: EQUALINES

GRAZ (AT)

Runner-up: URBAN SOLUTIONS SUPERSTRUCTURE
Runner-up: FREE MÜHLGANG
Runner-up: Post-Shopping

GRENOBLE (FR)

Winner: LABO RABO
Runner-up: The Urban Refuge
Special Mention: L'ARC DES VIVANTS. Laboratoire à ciel ouvert

HJERTELIA (NO)

Winner: Building the Ecotone
Runner-up: Growing a Community
Special Mention: Back to nature
Special Mention: MIDDLE-EARTH
Special Mention: Self Nurturing City
Special Mention: født i skogen

ISTRES (FR)

Runner-up: ECO-(Re)START
Runner-up: DEVISING THE MILIEU
Special Mention: From collage-systems to ecosystem

KARLSKOGA (SE)

Winner: Embrace Karlskoga
Runner-up: At the edge of the town
Special Mention: K_BTW

KLAGENFURT (AT)

Winner: 5 SQUARES OF NEW LEARNING
Runner-up: tracing domains

LA PORTE DU HAINAUT (FR)

Winner: Short Stories
Runner-up: L'ECOLE-VILLAGE
Runner-up: Raismes Eco-hub

LANDSHUT (DE)

Winner: Archive of European culture
Special Mention: MEDIEVAL EXPERIMENTARIUM

LEVANGER (NO)

Winner: Hello, Woods!
Runner-up: Seednergies
Special Mention: LS* Levanger - Linking squares
Special Mention: Kultur-hub-set!
Special Mention: Building Up on Values
Special Mention: Reveal/Relink/Rebuild

LIMOGES (FR)

Runner-up: Les Petits Ventres-Villes
Runner-up: The Cure : Anatomy and Regeneration of a Critical Metabolism
Special Mention: VIVIFICA

LINZ (AT)

Winner: Bio-based Idiolect

MADRID (ES)

Winner: More-than-farming Madrid
Special Mention: Loose Parts
Special Mention: GREENMAD

NAMUR (BE)

Winner: A non-binary ecology
Runner-up: Le sol, Le roseau et le cycliste

NIORT (FR)

Winner: Vallées mutuelles
Winner: Niort, Port Terrestre
Runner-up: Des jumelles, du fil et un panier : danser au bord de Niort

PONT-AVEN (FR)

Winner: Beatmatching
Winner: Magnétisme salin
Runner-up: The invisibility of the visible

QUIMPER (FR)

Runner-up: La place Roz
Special Mention: DOUR, KOAD, KER
Special Mention: TERRE GLAZ

RISØY (NO)

Winner: The Third Space
Winner: Ripples in the water
Special Mention: RISØY - LIFE IN ALL ITS SETTINGS
Special Mention: Ri-Torn
Special Mention: Risøy Sleeping beauty

ROQUETAS DE MAR (ES)

Winner: COSTA PLÁSTICA
Runner-up: SECOND LIFE
Special Mention: OPEN HORIZONS

SAN DONA VENEZIA (IT)

Winner: Agroecological Condenser
Runner-up: Nodo
Special Mention: Living Between the Lines

SCHWÄBISCH GMÜND (DE)

Winner: VIRIDITAS ANTE PORTAS
Runner-up: gmünder talfinger, schwäbisch gmünd & the remstal metropolis
Special Mention: Schwäbisch Gmünd: RISE

SELB (DE)

Winner: Selb Step by Step

VARBERG (SE)

Winner: Make the Backs Fronts (Again)!
Runner-up: Trädlycke, A new centre - The polycentric neighbourhood within the city
Special Mention: Lifeline

VÄSTERAS (SE)

Winner: Vitality!
Runner-up: LANDSCAPES OF ENCOUNTERS – an invitation to a multispecies city
Special Mention: Making Space
Special Mention: NY VÄG! move around

WERNIGERODE (DE)

Winner: Duet
Runner-up: United Gardens of Wernigerode
Runner-upDomestic Machines